Kórusunk
Kórusunk 2002-ben alakult Veszprémben, a királynék városában, zenét szerető hölgyek összefogásából. Alapító karnagyunk Borbásné Gazdag Gabriella. Hamar aktív résztvevői lettünk a város és a megye zenei életének, és országos rendezvényeken is felléptünk.
2003-ban a Budapesten, a Zeneakadémián Legány Dénes két művének ősbemutatóját énekeltük.
Még ebben az évben meghívást kaptunk a veszprémi Vivace Nemzetközi Kórusfesztiválra, ahol a Legígéretesebb Kórus címet érdemeltük ki.
2004-2005-ben többször vendégszerepeltünk Ausztriában meghívás illetve kóruscsere alkalmával, és többször előadhattuk Pergolesi: Stabat Mater című művét.
2005-ben fellépetünk a Romantikus Kóruszenei Fesztiválon Veszprémben.
2005-ben és 2006-ban a Magyar Rádió két alkalommal készített hangfelvételt a kórussal.
A 2006-ban a KÓTA országos minősítő rendszerében Hangversenykórus minősítést értünk el. Ebben az évben több és jelentős szakmai sikerrel büszkélkedhettünk.
Májusban Olaszország Lazio tartományába kapott meghívásnak tettünk eleget - Velletri és Colleferro városában adtunk koncerteket, majd októberben Szlovákiában, Senica városában vettünk részt egy Nemzetközi Kórusfesztiválon, ahol kiemelkedő sikert arattunk.
2007 májusában az egynemű kari kategóriában a 20. Pécsi Nemzetközi Kamarakórus Versenyen (a Kodály-évben) a nemzetközi zsűri teljesítményünket a második helyezéssel díjazta.
Szintén 2007 őszén hollandiai koncertmeghívásokat teljesítettünk: Velp város kórusával alakítottunk ki cserekapcsolatot.
Veszprémben felléptünk a Liszt Ferenc Kórustársaság és a Magyar Kodály Társaság által szervezett ünnepi Kodály koncerten, a Szent Imre Emlékév rendezvényén és a Zene Világnapja október 1-jei városi koncertjén.
2007-ben a Bécsben élő hárfaművész, Anzinger Nagy Zsuzsa volt vendégművésze a kórusnak, akivel Benjamin Britten: A Ceremony of Carols című művét adtuk elő.
2008-ban pedig többek között Brahms: Regina coeli és Brahms: 4 ének – kórus, 2 kürt és hárfa című szerzeményeit adtuk elő.
2008. május 31-én a bécsi Collegium Hungaricum meghívására az ausztriai St. Pöltenben megrendezett Magyar Kulturális Napok keretében adtunk koncertet.
2010-ben Petrozsényben a Hunyad Megyei Magyar Napokon szerepeltünk nagy sikerrel.
2011 őszén elkészült a kórus 10 éves jubileumi CD-je ...az égről a fényt...címmel
A kórus nevéhez fűződött éveken át a hagyományosan minden év novemberében, a veszprémi Szent Mihály Székesegyházban megrendezett Cecília-napi koncert, amelyre neves szólistákat hívtunk.
2012. Petrozsény - barlangkoncert
2012. Közös fellépés Marco Sollini és Salvatore Barbatano zongoraművészekkel a várpalotai Thury-Várban, majd a Budapesti Olasz Kultúrintézetben
2012 őszén a kórus fennállásának 10. évfordulójára Jubileumi Koncertet adtunk a veszprémi Simonyi Zsigmond Általános Iskola Aulájában
2013 októbere: Leobendorf, Ausztria - Nagykoncert az osztrák nemzeti ünnepen
2013-tól Rendszeres zenés tárlatvezetés a Veszprémi Várban, a Dubniczay-Palotában
2014 őszén a székesfehérvári Kamarakórus Fesztiválon első helyezést értünk el, így egy évre hazahozhattuk a Vox Mirabilis Vándordíjat.
2015 augusztusában a Gizella Nőikar egyetlen női kórusként részt vett a világhírű Arezzo-i Nemzetközi Kórusversenyen, melyre több száz pályázó kórus közül választották be. A meghívásos versenyen 20. századi, kamarakórus és folklór kategóriában indultunk. Kórusunk egy ötödik és egy hatodik helyet szerzett.
2015-ös szakmai programunk itt található.
2016-os szakmai beszámolónk itt olvasható. Az év kiemelt eseménye kórusunk életében a Seghizzi Nemzetközi Kórusversenyen való sikeres részvételünk volt Goriziában, Olaszországban. Ugyanebben az évben Wolfsbergben is koncerteztünk a Balaton Kamarazenekarral. Pergolesi Stabat Mater című darabját adtuk elő.
2017-es szakmai programunk, fellépéseink itt olvashatók. Az év kiemelt eseményei: kórusunk 15. éves jubileumi koncertje májusban, a Gizella Napok zárókoncertjeként, valamint a novemberi koncertünk, Halász Károly: Origo című művének előadása a Filmhatás Zenekarral a veszprémi Hangvillában.
2018-as fellépéseink listája itt érhető el. Kórusunkat 2018-ban Veszprém Megyei Prima Díjjal tüntették ki magyar zeneművészet kategóriában. 2018 nyarán készítettük el harmadik albumunk felvételét.
2019 tavaszán kistérségi koncertsorozatunk volt az NKA támogatásával, az Agóra Veszprém Városi Művelődési Központ szervezésében Hajmáskéren, Kapolcson és Ősiben, majd Eplényben is. Május 12-én a Gizella Napok zárókoncertjén többek között Bartók Béla Falun című művét adtuk elő, mely a darab veszprémi premierje volt. Zongorán Teleki Gergő zongoraművész kísérte kórusunkat. Dominek Anna színművész a magyar költészet gyöngyszemeivel színesítette programunkat. A Komolyzenei Koncertek Felsőörsön rendezvénysorozat egyik meghívottjaként koncertet adtunk a felsőörsi katolikus templomban. 2019-ben több kórussal építettünk baráti kapcsolatot: a Balatonendrédi Nőikarral, az Ipolysági Vegyeskarral és a dániai Faaborg Város Vegyeskarával (Faaborgkoret) közös koncerteken léptünk fel.
Külön öröm, hogy Szlovákiában a határon túli magyarokból álló Amichorum Vegyeskarral is kóruskapcsolatba kerültünk. Ipolyvisken a környék magyar kórusaival közös adventi koncertet adtunk.
2019 nyarán kórusunk a 3. CD lemezét adta ki promóciós céllal Teleki Gergő zongoraművész közreműködésével, „...lelkemet megvidámítja..." címmel.
2019-es évünk legkiemelkedőbb eseménye az augusztus végén megvalósult dániai koncertkörút a Faaborgi Vegyeskar meghívására. Nagy örömmel adtunk koncertet Koppenhágában, amely 1996-ban Európa Kulturális Fővárosa volt. Büszkék voltunk, hogy zenei nagykövetként képviselhettük a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa, Veszprém kórusművészetét.
2020 év elején megrendeztünk a Kocsár Emlékkoncertet az Agóra Veszprémben, majd a COVID-19 okozta pandémiás időszakban folyamatosan online próbákat tartottunk, új műveket sajátítottunk el, vártuk a fellépési lehetőségeket, a korlátozások feloldását. Ennek az időszaknak hangulatát mutatja be Maradj otthon és énekelj tovább című Youtube videónk, mely itt látható.
2021-ben sikeresen pályáztunk a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program Kulturális-művészeti projektek támogatása című pályázaton és Paloznakon augusztus 28-án megrendeztük a Hangzó Csipke című nagyszabású összművészeti programot. Erről bővebb információ itt olvasható.
2022-ben ismét sikeresen pályáztunk a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program Kulturális-művészeti projektek támogatása című pályázatán és megrendezhetjük a Veszprém Énekel Kórusfesztivált június 16-án Veszprém belvárosában, 15 helyi kórussal, 6 szabadtéri színpadon.
Szintén a VEB2023 Zrt-hez sikeresen pályázva juthatunk el Kaunasba, Litvániába június 9-13-ig a Kaunas Cantat kórusfesztiválra, ahol Veszprémet és Magyarországot képviseljük Európa Kulturális Fővárosában.
A Veszprém Város kiemelt művészeti együttese cím, a várostól kapott anyagi támogatás, valamint a Művészetek Háza és az Agóra Veszprém Kulturális Központ szakmai és emberi támogatása lehetőséget teremt a kórusunknak a folyamatos magas szintű zenei munkához, a fejlődéshez, a hazai és nemzetközi kapcsolatok építéséhez.
Karnagyunk:
Borbásné Gazdag Gabriella
A Gizella Nőikar alapító karnagya Borbásné Gazdag Gabriella, aki 2002 óta vezeti kórusunkat.
Borbásné Gazdag Gabriella a Zeneakadémia elvégzése után, 1989-ben került Veszprémbe. Korábban vezetett kórusaival, mint a Reneszánsz Kamarakórus, az Ének-Zenei Általános Iskola kamarakórusa, a Dohnányi Leánykar, a Péti Férfikar, több CD- és rádiófelvételt, tévéfelvételt és számos koncertutat tud maga mögött Európa országaiban - Olaszország, Belgium, Hollandia, Németország, Franciaország.
A belgiumi Neerpeltben megrendezett nemzetközi kórusversenyen Reneszánsz Kamarakórusával 1. díj Summa Cum Laude illetve Leánykarával 1. díj Cum Laude díjat nyert.
A Gizella Nőikar tagjai 2022-ben:
Szoprán:
Gellérné Németh Erzsébet
Hargitai Szilvia
Kizlinger Katalin
Kohári Bernadett
Kruppa-Jakab Éva
Dr. Merényi Adrienn
Nagy Regina
Sári Katalin
Szőkéné dr. Nagy Zsuzsanna
Mezzo:
Abodné Makai Enikő
Bella Ágnes
Borsosné Kovács Dóra
Dr. Dénes Zsuzsanna
Fertig Erzsébet
Gönczi Zsófia
Hegedűs Zsuzsanna
Punk Tünde
Tátrainé Radics Rita
Zsigmond Anikó
Alt:
Albert Orsolya
Bertalan Gitta
Lékó Katalin
Martonné Szilas Katalin
Nagyné Csapó Marianna
Rácz Katalin
Somfai Katalin
Vargáné Horváth Erika